İran'da muhafazakar kanadın önemli temsilcilerinden, Devrim Muhafızları Ordusunun eski komutanı Tümgeneral Muhsin Rızayi, Tahran'a ait bir petrol tankerinin Cebelitarık Boğazı'nda alıkonulması nedeniyle İngiltere'ye sert tepki gösterdi.


Halen İran'da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreterliği görevini yürüten Rızayi, İngiltere'ye misillemede bulunulması gerektiğini söyledi.

İran'ın 40 yıl boyunca hiçbir olayda gerilimi başlatan taraf olmadığını savunan İranlı General, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İran, zorba güçlere gereken cevabı vermekte tereddüt etmemiştir. İngiltere yönetimi İran'a ait petrol tankerini bırakmazsa ilgili kurumlarımız da İngiltere'ye 
ait bir petrol tankerine el koymakla görevlidir." ifadelerini kullandı.
 

"Gemi Suriye'ye uygulanan ambargoyu deldi"
İngiltere'ye bağlı Cebelitarık Özerk Hükümet Başkanı Fabian Picardo, 4 Temmuz perşembe günü yaptığı açıklamada, sabahın ilk saatlerinde Cebelitarık liman görevlileri ve ona bağlı memurların yasayı uygulayarak sahil güvenlik ekiplerinin yardımıyla Suriye'ye ham petrol götüren bir tankeri durduklarını, tanker ve yükünün alıkonulduğunu bildirmişti.

"Grace 1" adlı geminin, Avrupa Birliği'nin Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulduğunu vurgulayan Picardo, "Grace 1'in Suriye'de Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına inanmak için geçerli sebeplerimiz var. Bu rafineri, Suriye'ye karşı AB yaptırımlarına tabi bir işletmeye ait." ifadesini kullanmıştı.

Gemi 14 gün daha kontrol altında olacak
Bu arada Cebelitarık Özerk Hükümeti, el konulan İran'a ait petrol gemisinin kontrol altında tutulma süresinin 14 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Denizde zifiri karanlıkta ilerlediği belirtilen gemiden şüphelenildiği için donanma güçlerinin helikopterle gemiye asker indirdiği belirtilmişti.

Cebelitarık Hükümet Sözcüsü, gemide bulunan 28 kişilik mürettebatın Pakistanlı, Ukraynalı ve Hintlilerden oluştuğunu söyledi.

Polis ve gümrük görevlileri, soruşturmalarını devam ettirmek için gemide çalışmalarını sürdürürken denizci askerlerin gemiden ayrıldığı dile getirildi.

İran, İngiltere Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı
El koyma olayı üzerine İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire'ı bakanlığa çağırarak bu gelişmeyle ilgili rahatsızlığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Tahran'a ait petrol tankerinin Cebelitarık'ta İngiliz güçleri tarafından "kanunsuz bir şekilde alıkonulduğunu" dile getirdi.

AB, Suriye'ye karşı yaptırım kararını 2011 sonunda alırken, petrol ambargosunu da içeren yaptırımlarını 1 Haziran 2020'ye kadar uzatmıştı.

İran: Trump yaptırımları kaldırır ve Hamaney onay verirse müzakere masasına oturabiliriz
İran, ABD insansız hava aracını vurduğu ana ilişkin görüntüleri yayımladı
AB, İran ile anlaşmanın sürdürülmesinden yana: İran'ın çekilmesi halinde Tahran'a yaptırım gelebilir
 
Kaynak euronews


GRACE 1 
pANAMA BAYRAKLI 
BOYU 330M GENİŞLİK 58M 
300579DWT
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1893" id="ctl00">

 

 

 

 

 

Lykia Saklı bahçe 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1893" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama