İTÜ de Otonom Gemi Teknolojisine Yönelik İlk Adımlar
İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalarla “otonom gemi” teknolojisine yönelik önemli kazanımlar elde edildi. İTÜ Gölet’te yürütülen çalışmalar kapsamında 4,5 metre uzunluğundaki test gemisiyle daha önce gerçekleştirilen sayısal simülasyon sonuçları doğrulandı.
Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi
Kara ve hava araçlarında otonominin belirli bir seviyeye ulaşmasının ardından, son zamanlarda dünyayla beraber Türkiye’nin de gözü otonom deniz araçlarına çevrildi. Gerek sivil gerek askeri kapsamda önemli uygulama alanları bulunan otonom gemiler üzerine özellikle İskandinav ülkelerinin ileri çalışmaları bulunuyor. Üniversitemizdeyse bu alandaki öncü çalışmalar, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde yürütülüyor.
İTÜ’de otonom gemi çalışmaları
Yürütücülüğünü İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Kemal Kınacı’nın üstlendiği “Uzaktan kumanda ile sevk edilebilen bir gemi modelinin sayısal ve deneysel hidroakustik analizi” başlıklı TÜBİTAK 1001 projesinin İTÜ Gölet Testleri gerçekleştirildi. Projede, kontrol sistem tasarımları üzerine önemli çalışmaları bulunan Dr. Öğr. Ü. İsmail Bayezit de araştırmacı olarak yer alıyor.
Otonom gemi yolunda ilk adımlar
Proje kapsamında geliştirilen model ölçekli gemi uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor. Pervane devri ve dümen açısı için istenen değerler gemiye uzaktan iletilebiliyor. Geminin tüm dinamiklerinin önceden hesap edilmesiyle, gemi manevra sırasında hedef konuma en kısa sürede ve en kısa yoldan otonom sevk kabiliyetine sahip.
İTÜ Gölet’te gerçekleştirilen testler
Üç gün boyunca İTÜ Gölet’te devam eden deneylerde 4,5 m uzunluğundaki test gemisinin sualtı gürültüsü ve manevra kabiliyeti ölçüldü. Dr. Kınacı ve Dr. Bayezit ile yaptığımız görüşmede testlerde alınan sonuçların daha önce gerçekleştirilen sayısal simülasyon sonuçlarıyla çok uyumlu olduğunu belirttiler. Bu projenin çıktılarıyla deniz araçlarının otonom kontrolü ve dinamik lokalizasyonu, SLAM algoritmalarının geliştirilmesi, gemi hareket kabiliyetinin tasarım aşamasında gerçeğe çok yakın olarak belirlenmesi, itici pervanelerdeki güç dağılımının optimizasyonu, sualtı gürültüsünün önceden tespit edilebilmesi ve gerektiğinde azaltılabilmesi mümkün olacak.
Multidisipliner proje
Proje, farklı disiplinlerden araştırmacıları bir araya getiriyor. Tümü İTÜ’de lisansüstü öğrenci olan Gemi İnşaat Mühendisi Öğr. Gör. Cihad Delen, Uçak Mühendisi Araş. Gör. Rahman Bitirgen ve Bilgisayar Mühendisi Afşin Baran Bayezit projede bursiyer olarak görev alıyorlar. İTÜ Gölet’teki testler için, proje ana ekibi dışında, Araş. Gör. Deniz Öztürk, Araş. Gör. Burak Güngüder, Müh. Alihan Ediş, İTÜ Makine Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Fuat Peri ve Teknisyen Seyfi Erim yer alıyor.
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=2069" id="ctl00">

 

 

 

GÖKYÜZÜ HARİTASI 

 

 

  

           

 

                                                                    YAPAY ZEKA kONGRESİ

 

 

                                                                                

 

 

DENİZ ÜSTÜ KÖPÜRÜR DİNLE 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=2069" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama