Bütçe: 9.000.000 Avro
Proje Başına Hibe: 2.000.000 – 3.000.000 Avro
Sektör: BİLİM, ARAŞTIRMA, AR-GE, İNOVASYON, TEKNOLOJİ, DİĞER
Program: Avrupa Birliği
Yayınlanma Tarihi: 24/01/2022
Son Başvuru Tarihi: 20/04/2022
KAPSAM VE AMAÇ
Büyük veri ve yapay zekâ, toplumlarımızı benzeri görülmemiş bir oranda şekillendiriyor. Son yıllarda bireylerin tutumlarını, tercihlerini, görüşlerini ve fikirlerini ortaya koyan sürekli artan miktarda veri üretmekteyiz. Bu kapsamda kamu ve özel sektör aktörleri üretilen verileri toplamakta; ticari getirileri artırmak için verileri özelleştirmek veya kurumların güvenliği gibi çeşitli şekillerde kullanmakta; böylelikle vatandaşlara daha iyi, özel hizmetler sunulmaya çalışılmaktadır.
İlgili çağrı altında sunulacak tekliflerin yapay zekâ ve büyük verilerin, toplum için getirdiği zorlukları ve fırsatları analiz etmesi beklenmekte; bireyleri hem özel hem de genel kullanıma açık alanda potansiyel teknolojik suistimalden koruma yollarını araştırması hedeflenmektedir.
Faaliyet tanımları / Uygun Faaliyetler
 • Yapay zekâ ve büyük verilerden kaynaklanan demokrasi, kişisel ve toplu Avrupa değerlerine yönelik tehditler ve fırsatlar için argümanların oluşturulması, gözden geçirilmesi ve analiz edilmesi,
 • Deneysel yaklaşımlar da dâhil olmak üzere, sivil katılım ve demokrasi için yapay zekâ ve büyük verilerin yenilikçi ve kapsayıcı bir şekilde kullanımının araştırılması.
Beklenen Sonuçlar
 • Temel hakların ve Avrupa değerlerinin yapay zekâ ve büyük veri uygulamalarının düzensiz kullanımından ötürü doğacak tehditlerden korunması,
 • Temel hakların ve Avrupa değerlerin güçlendirilmesi için yapay zekânın ve büyük verilerin potansiyelinin keşfedilmesi,
 • Veri yönetimi ile yapay zekâ ve büyük veri düzenlemelerini içeren değerlere dayalı çerçevelerin tanıtılması,
 • Vatandaş katılımı ile demokrasinin geliştirilmesi için yapay zekânın ve büyük verilerin yenilikçi bir şekilde kullanılması,
UYGUNLUK & KATILIM KOŞULLARI              
Fon almaya hak kazanabilmek için, başvuru sahiplerinin uygun ülkelerden birinde kurulmuş olması gerekir:
 • Avrupa Birliği Üye Devletleri,
 • Üye Devletlere bağlı Denizaşırı Ülkeler ve Bölgeler,
 • Uygun AB Üyesi olmayan ülkeler:
  • Ufuk Avrupa Programı ile asosiye ülkeler
  • Düşük ve orta gelirli ülkeler
FİNANSMAN & KAYNAK TAHSİSİ
Bu çağrı için toplam bütçe 9.000.000 avro’dur.
ZAMAN ÇİZELGESİ 

 

 

 

Faaliyet Tarih
Çağrının açılışı 20/01/2022
Son başvuru tarihi 20/04/2022

 

 

 

ORTAK ARAMA 
Proje ortaklıkları için Finansman ve İhale Portalında yer alan Ortak Arama (Partner Search) sekmesinde yer alan ilanlara bakabilirsiniz, ilan girişi yapabilirsiniz.
DETAYLI BİLGİLER 
Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
ÜLKE KOORDİNATÖRÜ
Bu çağrı için ülke koordinatörü: TÜBİTAK’tır.
Soru ve görüş alışverişi için lütfen iletişime geçiniz: ufukavrupa@tubitak.gov.tr

 

 KOSGEB – MİKRO ve KÜÇÜK İŞLETMELERE (MKİ) HIZLI DESTEK PROGRAMI

Covid-19 salgını kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafından istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir.
<<< Son başvuru tarihi: 31 Mart 2022 >>>
 
Desteğin amacı:
KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programının amacı; MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.
 
Destek kapsamı:
İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere:
 
– 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,
– “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile;
 yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir.
 
İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir.  Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.
Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir.
Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir.
 
Başvuru şartları:
– Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektörleriProgram Bilgilendirme Sayfasında yayınlanmaktadır.
– Covid-19 salgınından önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ’ler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır.
 
Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar:
– Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır.
– Başvuru döneminin ilan edildiği aydan (2021 Aralık) önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olmalıdır.
– Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır.
– 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır.
– Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.
 
Başvuru yeri:
– Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.
– Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir.
 
Geri ödeme:
Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir.
Detaylı bilgi www.kosgeb.gov.tr adresindeki Program Bilgilendirme Sayfasından ve KOSGEB İl Müdürlüklerinden alınabilecektir.

 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=2090" id="ctl00">

 

 

 

GÖKYÜZÜ HARİTASI 

 

 

  

           

 

                      

 

 

                                                                                                                                                           

                                                               Montreaux Sözleşmesi

 

 

 

Deniz Üstü Enerji sistemleri Fuarı

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=2090" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama