19 06 2018
Troya’nın UNESCO’nun Dünya Kültür mirası listesine alışının 20.yıldönümü nedeniyle ilan edilen Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de yeni bir uluslar arası yüzme yarışı düzenlenecek. 29 Temmuz 2018 tarihinde ikinci kordonda başlayacak olan Troya Açık Su Yüzme Yarışı, Kepez Belediye Halk plajında sona erecek. İlk kez düzenlenecek olan yarışmaya katılımcı sayısı ise 1000 sporcu ile sınırlı tutulacak. Yüzücüler aynı zamanda yarış parkuru güzergahında 12 metre derinde bulunan 24 asker ve 10 subayımızın şehit düştüğü Mesudiye zırhlısının da üzerinde yüzecekler.
 
BİN SPORCU 5 KİLOMETRE BOYUNCA KULAÇ ATACAK
 
Kale Grubu ana sponsorluğunda, Türk Spor Vakfı başkanlığında gerçekleştirilecek olan Troya Açık Su Yüzme yarışmasına şuana kadar 11 farklı ülkeden 23 yabancı yüzücü katılırken; 123’ü kadın olmak üzere toplam 543 sporcunun başvuru yaptığı bildirildi. İkinci kordondan Kepez Halk Plajına kadar olan parkurda yarışmacılar 5 kilometre boyunca kulaç atacaklar.
 
TROYA MÜZESİ AĞUSTOS AYINDA AÇILACAK
 
Troya Açık Su Yüzme Yarışması için düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, yaptığı konuşmada Troya Müzesinin de Ağustos ayında hizmete gireceğini söyledi. Vali Orhan Tavlı; “Bizim için çok önemli Çanakkale’de, Troya’nın bereketli topraklarının kenarında düzenlenecek olan bu yüzme yarışı ilimizin tanıtımımı ve turizmi açısından da son derece önemli olduğuna inanıyorum. Sayın bakanımız Kürşat Tüzmen’e ve Kale Grubuna desteklerinden dolayı, emekleri geçen diğer tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Güzel bir yarışma olacağına inanıyor ve Ağustos ayında açılacak olan Troya müzesini de ülkemize Çanakkale’mize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
İLK YIL İÇİN SADECE 1000 SPORCU KATILACAK
 
Dış Ticaret ve Gümrük Bakanlığı yapan, aynı zamanda Milli yüzücü ve profesyonel dalgıç olan Kürşat Tüzmen’de yaptığı konuşmada amaçlarının düzenlenen yarışma ile hem Türkiye’nin hem de Çanakkale’nin tanıtımına katkı sunmak olduğunu belirtti. Tüzmen; “Burada ilkini gerçekleştireceğimiz yüzme yarışmalarının aslında 4 bin yıllık tarihi var. Yüzme yarışlarının 4 bin yıl önce askeri amaçlar içinde yapıldığına dair Mısır ve Akatlar medeniyetlerine ait kayıtlarda görülmektedir. Bizler belki burada ilk kez Troya adı altında bir açık yüzme yarışı düzenleyeceğiz belki ama Çanakkale’de her 30 Ağustos tarihinde boğazı geçme yarışmaları düzenleniyor. Bizim bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz yarışların tarihi 29 Temmuz olarak belirledik. Bunun sebebi de burada yapılacak olan yarışmadan sonra diğer illerde gerçekleşecek olan yarışmalarda sporcuların ülkelerine dönmeden katılmalarını sağlamaktır. Buradaki ana hedefimiz hem ülkemizin hem de Çanakkale’nin tanıtımına katkı sunmaktır. Aynı zaman da Çanakkale’nin turizm gelirlerini yükseltmek ve başarılı Milli sporcuların deneyim kazanmalarını sağlamaktır” dedi.
ALMAN MİLLİ YÜZÜCÜ ÇANAKKALE’YE GELECEK
 
Kürşat Tüzmen yaptığı açıklamada; “Çanakkale’de de gerçekleşecek olan boğaz maratonunda bir hafta yapılacak olması Çanakkale ekonomisine ve turizme katkısı olmasının karar aldık. Olimpiyat şampiyonluğu da bulunan ünlü Alman yüzücü Ute Hascher Brückner’ı Çanakkale’deki yarışmalara davet ettik. Uluslar arası bir sporcunun Türkiye’ye gelmesi ve burada yarışmaya katılması ülke tanıtımı açısından da son derece önemli. Ana sponsorumuz Kale Grubuna teşekkür ediyoruz. Amacımız Türkiye de yüzme sporuna yönelik,  tanıtımı artırmak ve milli sporcular yetiştirmektir” dedi.
 
“KALE GRUBU OLARAK SPORUN VE SPORCUNUN YANINDAYIZ”
 

 

Troya Açık Su Yüzme Yarışmasının ana sponsorluğunu üstlenen Kale Grubu’nun temsilcisi Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Rana Birden ise yaptığı konuşmada sporun ve sporcunun yanına olmaya destek vereceklerini söyledi. Birden; “Troya’nın UNESCO Kültür Mirası listesine alınmasının 20.yıldönümü nedeniyle ilan edilen Troya Yılı etkinliklerinde Kale Grubu olarak yer almanın gururunu yaşıyoruz. Daha önceki aylarda hatırlanacağı gibi Troya Yılı Bisiklet Festivaline de katkı sunmuştuk. Kale Grubu olarak Çanakkale’nin Çan ilçesinde kuruluşumuzun 60.yıldönümünün devamı kapsamında gördüğümüz bu etkinliklerde sporun ve sporcunun yanında, Çanakkale’ye destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1769" id="ctl00">

 

 

 

 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1769" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama