Sabancı Vakfı 
 
 KadınGenç ve Engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen Sabancı Vakfı, sivil toplum kuruluşlarının “Eğitim” alanında uygulayacağı projeleri bekliyor. Hibe Programı kapsamında alınacak online başvurular 2 Ocak 2019itibarıyla başlamış olup, 8 Şubat 2019 tarihinde sona erecektir.
11 yıldır Türkiye’nin dört bir yanında toplam 148 projeye hibe veren Sabancı Vakfı, 2019 yılı hibe programı çerçevesinde; Kadın, Genç ve Engellilere yönelik “Kaliteli Eğitimin Desteklenmesi”“Eğitime Erişimin ve Devamın Sağlanması” ve “Hak Temelli Yaygın Eğitim Çalışmalarının Desteklenmesi” amacıyla sivil toplum kuruluşlarından gelecek başvuruları değerlendirecektir.
Başvuru yapacak kurumların projelerinin, kadın, genç ve engellilerin toplumsal hayata katılımlarında maruz kaldıkları ayrımcılıkla mücadele eden, bu çerçevede bu hedef kitlenin eğitim yoluyla güçlenmesini destekleyen çalışmaları kapsaması beklenmektedir.
Kurumların en az bir ortak ile başvurmaları gerekmektedir.
Projelerin en erken 8 Temmuz 2019 itibariyle başlaması, en geç 7 Temmuz 2020 tarihinde son bulması ve temel faaliyetlerinin Türkiye sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Hibe Programı kapsamında proje başına hibe tutarı en az 50.000 TL, en fazla 200.000 TL olarak belirlenmiştir.
Hibe programı kriterleri hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için 2019 Başvurularısayfasını, geçmiş yıllarda desteklenen projeleri incelemek için Tamamlanan Projelersayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
 İSG HİBE PROGRAMI 

 İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS) Hibe Rehberi ve ekleri (Europeaid/162207/ID/ACT/TR) yayımlanmıştır.

Bu teklif çağrısının genel hedefi, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirmek ve tutarlı ve kapsamlı stratejilerin uygulanmasını sağlamaktır.
Bu teklif çağrısının özel hedefi, çalışma koşullarını iyileştirmek, iş yerlerinde güvenlik kültürü oluşturmak, kapasite geliştirme, insan kaynakları gelişimini desteklemek, sendikalaşmanın önemini ve iş kazalarından kaynaklanan tazminatları vurgulamak, farkındalığı artırmak, işverenlere ulaşmaktır. NACE Kodlama Sistemine göre belirlenmiş madencilik sektörü ve çok tehlikeli sektörler (madencilik sektörü hariç) için yerel düzeyde çalışanlar ve ilgili paydaşlar ve iş yerlerinin yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.
Bu teklif çağrısının önceliği, NACE Kodlama Sistemine göre belirlenen iş sağlığı ve güvenliği durumunu iyileştirmektir;
  • Madencilik sektörü
  • Çok tehlikeli sektörler (madencilik sektörü hariç)
 
Bu Teklif Çağrısının ana hedef grupları:
  • İşverenler (bu Teklif Çağrısı kapsamındaki sektörlerde bulunan)
  • Çalışanlar (bu Teklif Çağrısı kapsamındaki sektörlerde çalışanlar)
  • Sivil Toplum Kuruluşları (STK’lar)
  • Üniversiteler
  • Aileler (bu Teklif Çağrısı kapsamındaki sektörlerde bulunan çalışanlar)
  • Maden, mekanik, metal, metalurji, elektrik ve elektrik, kimya, inşaat, tarım, denizcilikle ilgili teknolojiler alanındaki Mesleki ve Teknik Liseler
 
Bu teklif çağrısı kapsamında öngörülen toplam hibe tutarı 6.000.000 Avro’dur.
Bu teklif çağrısı kapsamında talep edilen herhangi bir hibe, aşağıdaki asgari ve azami tutarlar arasında olmalıdır:
• minimum miktar: 75.000 EUR
• maksimum tutar: 200.000 EUR
Son başvuru tarihi : 4 Mart 2019
İlgili belgelere ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

 

BURS

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 2019-2020 akademik yılında ABD’de eğitim almak isteyen meslek yüksekokulu öğrencilerine bir akademik yıl boyunca eğitim bursu sağlayacaktır. Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu (Community College Initiative Program) (CCI)  adı verilen bu burs programı Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından yürütülmektedir.

Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu kapsamında ABD’ye giden katılımcıların kendi alanlarındaki teknik bilgilerini, liderlik becerilerini ve İngilizce yeterliklerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Program aynı zamanda profesyonel staj, alan çalışması ve toplumla etkileşim imkanı tanımaktadır. Program bitiminde diploma alınmayacak olup bursiyerlere katılım sertifikası sağlanacaktır.
Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, okul ve yaşam masraflarını, burs süresince sağlık sigortasını, kültürel faaliyetleri ve ABD’ye gidiş-dönüş uçak bileti ücretini kapsamaktadır.
2019-2020 akademik yılına yönelik başvurular için uygun olan sekiz alan aşağıda listelenmiştir. Adaylar, yalnızca belirtilen alanlar altına düşen alt uzmanlıklar arasından tercih yapabilmektedir. Belirtilen alan ve alt alanlar dışında akademik ilgileri olan adaylar bursa seçilmeyecektir.
ZİRAAT: Tarımsal İşletme, Tarımsal Coğrafi Teknoloji,  Tarımsal Üretim Yönetimi, Hayvan Bilimi,  Akuaponik, Akuakültür ve/veya Hidroponi, Çevre, Bahçecilik ve Koruma, Parklar ve Doğal Kaynaklar, Küçük Ölçekli Gıda Üretimi, Sürdürülebilir Tarım.
UYGULAMALI MÜHENDİSLİK: Mimarlık, Otomotiv Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım, İnşaat Yönetimi, Elektro-Mekanik Teknoloji, Elektrik Tesisatları Bakımı, Elektrik Teknolojisi, Elektrik ve Elektronik Teknolojisi, Isıtma-Soğutma Havalandırma, Makina Tamir: Otomasyon Sistemleri, Üretim Mühendisliği Teknolojisi, Mekatronik, Robotik, Kaynak Teknolojisi.
İŞLETME YÖNETİMİ: Muhasebe, Bankacılık, Saymanlık, İş Planlama, Girişimcilik, Küçük İşletme Yönetimi, Müşteri Hizmetleri, Pazarlama, Reklam ve Halkla İlişkiler, Sosyal Medya Yönetimi, Sekreterlik, Ofis Yönetimi, İş Operasyonları Destek ve Hizmetleri, İnsan Kaynakları, Uluslararası İşletme (Dış Ticaret), Liderlik Geliştirme, Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Üretim, Kurumsal Liderlik, Proje Yönetimi.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ: Çocuk Eğitim Merkezi/ Kreş Yönetimi, Bebek Bakım ve Okul Çağı Uzmanlığı, Okul Öncesi Eğitimi, Özel Eğitim.
BİLGİ TEKNOLOJİSİ: Bilgisayar Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Bilimi, Bilgisayar Ağ Teknolojileri, Coğrafi Bilgi Sistemleri, IT Teknisyeni – Bilgisayar Destek Uzmanı, Ağ Teknisyeni.
MEDYA: Dijital Medya/ Animasyon, Film Çalışmaları/ Sinema/ Televizyon, Grafik Tasarım, Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Sosyal Medya, Web Tasarımı, Web Geliştirme.
KAMU GÜVENLİĞİ: Yangın Güvenliği ve İtfaiyecilik, Acil Durum Yönetimi, İlk ve Acil Yardım.
TURİZM VE OTELCİLİK YÖNETİMİ: Otel Yönetimi, Aşçılık ve Restoran Yönetimi, Toplantı ve Organizasyon Yönetimi, Turizm.
Son Başvuru Tarihi: 2019-2020 akademik yılı CCI Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.
Elden ulaştıracaklar: En geç 16 Ocak 2019 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.
Posta ile ulaştıracaklar: En geç 18 Ocak 2019 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisi’ne ulaşacak şekilde 16 Ocak 2019tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 18 Ocak 2019 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.
Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız.
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1824" id="ctl00">

 

 

 

 

 

 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1824" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama